Už jste někdy slyšeli o bioklimatických pergolách? Pokud ne, tak nám dovolte, abychom vám na následujících řádcích popsali, co jsou tyto pergoly zač a čím se liší od svých dřevěných sourozenců. Materiálem bioklimatických pergol jsou nejrůznější slitiny hliníku. To však není jediný rozdíl oproti běžným pergolám ze dřeva. Zásluhou infratopení nebo stínících plachet na dálkové ovládání můžeme o bioklimatických pergolách klidně říci, že se jedná o SMART součást vaší zahrady. Díky tomu jde o skvělou investici pro ty z vás, kdo jste fanoušky chytrých technologií a šikovných vychytávek. Bioklimatické pergoly se přizpůsobí jak vašim potřebám, tak i počasí.

Dřevěné vs. Bioklimatické

Bioklimatické pergoly mají řadu výhod oproti těm dřevěným. Některé z nich už jsme koneckonců zmínili v samotném úvodu. Nicméně velkou předností bioklimatických pergol je například jejich odolnost vůči vlivům počasí. Hliník je přece jen o něco méně náchylný, než jak je tomu v případě dřeva.

Dále si u bioklimatických pergol můžete ovládat, kam bude vrhán stín. V případě deště se rovněž (pouhým stisknutím tlačítka) dají zatáhnout jednotlivé stěny, čímž ochráníme zahradní nábytek. S příchodem prvních kapek deště tak nemusíte hystericky poletovat a nemusíte spěchat se schováváním nábytku do bezpečí. Zatažená pergola je také velmi odolná vůči silným větrům. Je dokonce tak odolná, že ji můžete nechat zataženou klidně celou zimu.

Maximální personalizace

Bioklimatické pergoly mohou být ze stran zasklené, případně si můžete pořídit pergolu na dálkové ovládání. Dokonce už existují takové modely, které se dají ovládat chytrým telefonem. Výrobci se snaží vyjít maximálně vstříc svým zákazníkům a nabízí jim nejrůznější doplňky. Kromě dálkového ovládání, o kterém už byla řeč, to mohou být například dešťové senzory, infratopení, LED osvětlení a tak dále.

Českou špičkou, co se stavby a instalace bioklimatických pergol týče, je společnost Thermont. Ta se na tuzemském trhu pohybuje už od roku 1993 a kromě jiného se zabývá také zasklením balkonů a lodžií nebo montáží hliníkových dveří a oken.