My se rozhodně neřadíme mezi fanoušky a příznivce plastového nábytku a interiérových doplňků z umělé hmoty. Stojíme si za tím, že umělohmotné židle a stoly patří maximálně na zahradu a nikoliv do kuchyně nebo obývacího pokoje. Nicméně i přesto musíme sklopit hlavu a „v tichosti“ si přiznat skutečnost, že plast má oproti dřevu, laminu a dalším materiálům celou řadu výhod. Ale kromě toho má samozřejmě i své mouchy.

Následující řádky dnešního článku věnujeme právě tomu, abychom si blíže představili jednu z předností tohoto materiálu, a také se podíváme na zoubek PROBLÉMU, který nám umělá hmota způsobila.

Plast není „houba“

Obrovským mínusem dřeva je to, že neustále pohlcuje všudypřítomnou vlhkost. Totéž v bledě modrém platí i pro lamino. Ačkoliv se z obou těchto materiálů stále více a stále častěji vyrábí nábytek do koupelen, tak je potřeba být v pozoru. S rostoucí vlhkostí totiž dochází ke zhoršení mechanických vlastností, což znamená, že rapidně klesá pevnost a pružnost dřeva. Právě proto musíte myslet na to, že nadměrná vlhkost může takový nábytek zanedlouho poškodit a znehodnotit. Plastu se toto netýká a sebevětší vlhkost mu nijak zvlášť nevadí.

Vliv na životní prostředí

V životě běžného člověka asi není dne, kdy s plastem nepřijde do styku. Používá se téměř ke všemu. Uchovávají se v něm tekutiny a další potraviny, je součástí veškeré elektroniky, vyrábí se z něj nábytek a nejrůznější přepravky a boxy. A takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Jeho masivní využití má velmi negativní vliv na životní prostředí. Tento materiál dokáže devastovat přírodu a nejednu turistickou oblast už proměnil v masivní skládku. Může za to především jeho vysoká odolnost, ale také to, že se dlouho nevědělo o recyklaci a opakovaném využití.

My se samozřejmě nesnažíme o to, abychom dělali jakoukoliv osvětu. Když si nábytek z tohoto materiálu pořídíte do své domácnosti, tak o vás nebudeme tvrdit, že ničíte životní prostředí.

Několik slov na závěr

I z plastů se dělá velmi vkusný nábytek, který je navíc mnohdy levnější než ten ze dřeva nebo kovu. Avšak pokud si takový nábytek pořídíte a časem se rozhodnete jej vyměnit za nový, tak se ho prosím „zbavte“ nějak šetrně. Buď ho můžete prodat, nebo ho někomu darovat. Tím pádem poslouží ještě někomu dalšímu a vám do kapsy přistane nějaká ta koruna, případně budete mít dobrý pocit.