Snad každý z nás již alespoň jednou v životě musel vymalovat svůj byt (pokud tedy nevlastníte rodinný dům, nicméně i ten je potřeba vymalovat). Ne vždy se to ale úplně povede. Výsledek tak občas úplně neodpovídá našim představám. Je třeba se dopředu rozmyslet, zda nám postačí naše ruce, nebo zda si raději pozveme profesionální malířskou firmu.

Správný postup

Jestliže se tedy rozhodneme pro novou výmalbu interiéru, musíme nejdříve odstranit všechny nerovnosti stěn, popřípadě zatmelit všechny díry a praskliny. Špinavá zeď pokrytá pruhy nebo mastnými skvrnami by se rovněž měla trochu očistit, například umýt vodou a mýdlem. Omyté stěny musí před samotným malováním zcela vyschnout. Chce to tedy notnou dávku trpělivosti. Pokud ale máme naspěch, můžeme použít základní barvu, která zakryje nečistotu. K těmto nátěrům jsou určeny zvláštní nátěrové hmoty. Předejdeme tak možným nepříjemnostem, které by mohly vzniknout na samotné malbě. Daleko jednodušší je malování v případě, že stěny jsou buď nové, nebo bez známek prasklin či starých nátěrů.

Malířská firma

V případě, že si objednáme profesionální malířskou firmu, můžeme si být téměř 100% jistí, že odvedou dokonalou práci. Náš byt či dům bude mít zcela jistě jiný nádech a my budeme mít pocit dokonalého a komfortního bydlení. Spolehliví pracovníci odpovídajících firem mají mnohaleté zkušenosti, které se snaží předávat ve své praxi dále. Jejich komplexní malířské služby obsahují nejen samotnou výmalbu bytu, ale dokážou samozřejmě také dobře poradit, jakým odstínem je dobré určitou místnost vymalovat. Pokud stále váháme, zdali si na malování pozvat profesionály, musíme si také uvědomit, že naše laická neodbornost v této oblasti může mnohdy interiéru spíše uškodit. V takovém případě je pomoc profesionálů určitě na místě.

Jaké barvy jsou dnes v módě

Domov je vlastně naší vizitkou, a proto si na jeho zařízení a vymalování dáváme záležet. Svou roli samozřejmě hrají i aktuální trendy a módní styly. Zemité odstíny barev jsou ideální pro ty, co mají rádi klid a vzdušnost. Tady jsou to především odstíny zelené, terakotové nebo béžové barvy, ale v módě jsou i tradiční šedo–modré odstíny. Ty se dají dokonale kombinovat se světlými barvami, které jim dávají již zmíněnou vzdušnost. Naopak kombinace těchto zemitých barev s tmavšími odstíny zase působí velmi elegantním dojmem. Odstíny hnědé, kávové nebo čokoládové jsou rovněž vhodným doplněním našeho interiéru. Jdou výborně dohromady s bílou barvou.

A co pastelové tóny barev

I tyto barvy se těší velké oblibě, a to zejména v bytech, kde žijí děti a mladí lidé. Velice dobře se totiž hodí právě do dětských pokojů. Tady převládá zejména žlutá, oranžová a zelenkavá. Všechny odstíny těchto barev se hodí do každého interiéru a společně s jinými odstíny barev dokážou vytvořit úžasnou atmosféru. Paleta zelených odstínů dokáže dokonce potlačit nervozitu a stres, vytvoří dokonalou rovnováhu a podporují naši kreativitu.

Královna barev – bílá

Bílá barva je ovšem královnou mezi všemi barvami. Je vhodná nejen pro jakýkoliv interiér, ale tvoří dokonalou kombinaci se všemi barvami, které známe. Je to barva, která nikdy nevyjde z módy, je nadčasová a vyjadřuje čistotu, něhu a dokonalou andělskou tvář. Pokud máme rádi přírodní materiály, jako je například dřevo nebo kámen, je bílá barva skvělým doplněním celé místnosti. Vynikne tak jedinečná struktura dřeva nebo hladkost kamene.

Bílá barva ale má také mnoho svých vlastních odstínů, až se nám to někdy může zdát nepřirozené. Musíme ovšem konstatovat, že bílá barva stále vede v malování našich interiérů.

Správný výběr barev

V případě, že máme třeba malý byt, tak bychom jej měli mít vymalovaný barvami, které prostor opticky zvětší. Správně použité barvy a odstíny tak mohou dělat doslova zázraky. Například vizuálně rozšiřující stěny, zvyšování stropu a uvolnění prostoru do celého interiéru, to vše se dá udělat s malým bytem, stačí si jen dobře vybrat.

Pokud ovšem o malování, barvách a sladění odstínů nevíme vůbec nic, určitě si na to všechno objednejme profesionální malířskou firmu. Předejdeme tak nepříjemnostem v podobě nežádoucího odstínu, nedokonalé práce, nebo dokonce přeplácání interiéru barvami.

Vzory a tapety

V mnoha domácnostech jsou k vidění také různé tapety, které doplňují malbu našeho interiéru. Nabídka je opravdu široká, v dnešní době už si můžeme vybrat například i imitaci přírodních materiálů, jakým je kámen, cihla, dřevo. Popřípadě si své bydlení můžeme vyplnit moderními abstraktními vzory. Pokud ovšem nechceme tapety, můžeme si vybrat i vzor, který nám malíři nanesou staronovým gumovým válečkem. Jeho sláva stoupala někdy v 70. a 80. letech minulého století, kdy se stěny pyšnily různě barevným vzorem. Pestrost těchto maleb byla nekonečná a dnes si je můžeme dopřát i my.