Mezi klíčové vlastnosti dřeva patří pružnost, pevnost a relativně nízká hmotnost. Zároveň má velice dobré tepelně-izolační schopnosti. Navíc se jedná o relativně dostupný materiál. Proto není divu, že se ze dřeva vyrábí celá řada věcí – od nádobí přes okna, dveře a nábytek až po celé domy. A právě na dřevostavby se v dnešním článku zaměříme.

Začínáme s hledáním té správné firmy

Když do vyhledávače napíšete slovo dřevostavba, tak na vás „vyskočí“ nejedna firma, která se stavbou těchto obydlí zabývá. Jak ovšem vybrat tu pravou? Kdo mi postaví tu nejlepší, nejkvalitnější a ideálně i nejlevnější dřevostavbu na klíč? Jaký průběh by měla samotná výstavba mít? Po přečtení tohoto článku byste na tyto otázky měli znát odpovědi. A možná vám pomůžeme i s odpovědí na otázku, kolik taková levná dřevostavba na klíč vlastně stojí?

Zdroj obrázku: www.drevostavba.com

Co by se mělo dít, než se vůbec začne stavět?

V případě, že nevlastníte pozemek, na kterém by měl dům stát, pak je první krok zcela zřejmý. Je nutné takový pozemek zakoupit. Některé firmy se s vámi budou bavit až v momentě, kdy parcelu budete vlastnit. Jiné vám s koupí pomohou tím, že do celého procesu zainteresují realitní kancelář. A některé společnosti a firmy vyřeší vše potřebné za vás. Vy si v uvozovkách „pouze vyberete“ danou parcelu. Firma vám následně zjistí, zajistí a prověří informace, mezi které patří například dostupnost inženýrských sítí.

Pozemek máme, na řadu přichází vypracování návrhu domu

Je nutné vytvořit půdorys a celkový návrh vaší nové dřevostavby. Takřka samozřejmostí je dnes už vyhotovení 3D vizualizace. Nesmí chybět ani projektová dokumentace, která poslouží jako podklad pro stavební řízení. Některé firmy se opět dokáží o leccos postarat, zajistí třeba vyřízení ohlášení stavby, potažmo zařídí stavební povolení. Jakmile je tohle všechno vyřízeno, tak se může začít se samotnou výstavbou.

Zdroj obrázku: www.drevostavba.com

Pouštíme se do výstavby

Nadpis tohoto odstavce je možná malinko zavádějící, jelikož do výstavby se pustí firma, kterou jste si najali. Ačkoliv je pravda, že některé firmy vám mohou postavit jen takzvanou hrubou stavbu. Postaví to nejnutnější, pomohou vám, s čím bude potřeba, připraví vám harmonogram a scénář nutných kroků. Znovu opakujeme, že stavbu domů ze dřeva nabízí nejedna společnost. Ne každá ovšem svolí k tomu, že by vám postavila pouze hrubou stavbu.

Dokončení dřevostavby na klíč

V případě, že jste časově vytížení, nejste příliš manuálně zruční, popřípadě jen nemáte náladu na to, abyste si cokoliv dělali a dodělávali svépomocí, pak vám firma připraví dům na klíč. Někdy se může jednat o relativně levnou dřevostavbu na klíč, jindy se cena může vyšplhat poměrně vysoko. Zde záleží hlavně na vás, kolik finančních prostředků chcete do svého nového bydlení investovat.

Zdroj obrázku: www.drevostavba.com

Závěrečné shrnutí

Samozřejmě, že u nemovitostí se velmi těžko stanovuje hranice toho, co je levné. Tato hranice se může výrazně měnit v průběhu času. A záleží také na lokalitě. Pokud by záleželo čistě na nás, tak bychom řekli, že cena levné dřevostavby na klíč činí maximálně 2.500.000 Kč. Za danou cenu lze získat novou a krásnou nemovitost, jejíž podlahová plocha činí klidně i více než 130 m2. To, co jsme napsali na přechozích řádcích, by vám mělo pomoci s výběrem té správně firmy. Dobrá společnost by vám tohle všechno měla zajistit a splnit.