Výroba koberců je lidstvu známa už tisíce let. Asi nejznámější a nejvzácnější jsou perské koberce, které se vyznačují složitým vzorováním a sytými barvami. Ani přes technologický bum, zavedení automatizace a nahrazování přírodních materiálů se jejich výroba prakticky nezměnila. Je důležité si však uvědomit, že jde o ruční práci, která zabere desítky až stovky hodin. Tím pádem se není čemu divit, že cena těchto koberců mnohdy přesahuje i desítky tisíc korun.

Postupem času se změnila funkce koberců. Zatímco na úplném začátku se lidé snažili o to, aby nechodili po studené podlaze, v dnešní době jsou spíše jedním z mnoha interiérových doplňků. Koneckonců už staří Římané a Řekové si pořizovali perské koberce jen proto, aby poukázali na svůj společenský status a své postavení.  

Samozřejmě, že i dnes si je lidé kupují, aby měli své nohy v teple, nebo aby ochránili plovoucí podlahy, případně jiný podlahový materiál. Jak to tedy nakonec je? Patří koberec stále do obývacího pokoje, nebo je to spíše přežitek?

Koberec ano, ale ne do celé místnosti

Stále jde o interiérový doplněk, který se ve vašem obýváku rozhodně neztratí. Jen se ho vždy snažte kombinovat s další podlahovou krytinou, například s výše zmíněnou plovoučkou. Dělá se to proto, aby se vám obývací pokoj „nesmrskl“. Koberce totiž mají tu nepříjemnou vlastnost, že klamou lidské oko a místnost se tak zdá daleko menší, než ve skutečnosti je. To může následně vyvolat pocit přeplácanosti a lidé si začnou lámat hlavu s tím, jakého nábytku a kterých bytových doplňků se zbaví. A právě z tohoto důvodu se volí koberce menších rozměrů, které toto riziko eliminují. Navíc ochrannou a estetickou funkci plní naprosto stejně, možná i o něco lépe.

Pozor na nezvané hosty

Důležité je nezapomínat také na dostatečně kvalitní péči. Spolu s matracemi a lůžkovinami je právě koberec dalším místem, kde své útočiště mohou nalézt roztoči. Takže kdykoliv je to možné, tak upřednostněte koberce s krátkým chlupem. Ty nejsou tak náročné na údržbu a roztočů v nich se dokážete zbavit pomocí dostatečně silného a kvalitního vysavače. V případě alternativ s dlouhým chlupem je potřeba vyvinout daleko větší úsilí, abyste tyto parazity vypudili.