V dnešním článku se zaměříme na teplotu a vlhkost v ložnici. Tyto dvě veličiny mohou mít za následek celou řadu věcí, například jim musíte věnovat velkou pozornost, pokud chcete zvítězit na roztoči. A tyto dva faktory nejsou důležité jen v ložnici. Bylo například zjištěno, že 100% výkon dokážeme podat, pokud teplota na pracovišti činí 22 °C. S vyšší teplotou výkon pochopitelně klesá – s nižší taktéž. Dobře to pociťujeme v letních měsících, když udeří vedra. Rázem můžeme pozorovat, že výkonnost jde přece jen o něco dolů. Ale zpět k samotné ložnici.

Boj s roztoči někdy dokáže být pořádně vyhrocený

Není náhoda, že se věnujeme právě těmto miniaturním záškodníkům, kteří mohou být zdrojem nejedné zdravotní komplikace. Možná to některým z vás bude znít jako sci-fi, ale během noci svou postele sdílíme i s několika desítkami tisíc těchto malých parazitů. Samozřejmě, že boj s nimi se neodvíjí pouze od toho, jakou teplotu a vlhkost máte ve své ložnici. Velmi důležité mohou být také zvolené materiály matrace a lůžkovin. Také pravidelná výměna ložního prádla je jedním z pilířů úspěchu.

Abyste tuto bitvu dovedli do zdárného konce, tak je důležité, aby v ložnici bylo sucho. A pokud možno, aby tam byl chlad. Tím ovšem nechceme říci, že byste přes zimu neměli topit. Ale určitě v zimních měsících krátce, ale o to intenzivněji větrejte. Přes léto pak mějte otevřeny prakticky nonstop alespoň ventilačky. Díky tomu se z místnosti bude dostávat vlhkost. Také se nebojte slunečního svitu. Ten roztočům také vůbec, ale vůbec nesvědčí.

Vysoká vlhkost může mít rovněž neblahý vliv na zdraví

V příliš vlhkých místnostech vzniká plíseň, která nevábně vypadá. To ovšem není ten největší problém. Největším problémem je to, že může mít vliv na náš zdravotní stav. Zejména v zimních měsících se plísně občas nedá prakticky zbavit. A nemusí pomoci ani větrání, ani nejrůznější odvlhčovače a vysoušeče vzduchu. V rámci tohoto boje se tedy občas nevyhnete investicím do moderních materiálů. Boj s plísní je patrně ještě horší než boj s roztoči. Zvítězit nad ní je totiž občas ještě složitější. Abychom to však zakončili nějak pozitivně, tak řekneme, že oba boje se dají vyhrát.