Na začátku si položme otázku, na kterou je však jednoznačná odpověď: Vyplatí se investovat do kvalitní matrace? Rozhodně ano. Kvalitní matrace = kvalitní spánek. Tím ovšem nechceme říci, že nejdražší matrace je tou nejkvalitnější. Zároveň by se zrovna vám nemuselo dobře usínat a spát ani na té nejdražší matraci světa, protože by mohla být například příliš měkká, potažmo příliš tvrdá.

Kdy je nejvyšší čas na novou matraci?

Dnešní výrobci se mnohdy předhánějí v tom, kdo z nich dokáže vyrobit matraci s vyšší životností. V zásadě by se však dalo říci, že matrace dosluhuje ve chvíli, kdy se začnou objevovat a dít následující věci. Každou noc se dlouho převalujete a hledáte tu vhodnou pozici, což se vám však vůbec nedaří. Začínají vás trápit bolesti zad. Ačkoliv si chodíváte brzy lehnout, tak se probouzíte unavení, dokonce se někdy cítíte tak, jako byste vlastně vůbec nespali. Samozřejmě, že za takové obtíže někdy nemůže matrace. Mluvíme však o osobách, které do té doby spaly bez problémů – a nejsou například vystaveny enormnímu stresu.

Zóny

Matrace bývávají rozděleny na takzvané zóny. A vlastně nezáleží, z jakého jsou vyrobeny materiálu. Čím více zón matrace má, tím lépe se přizpůsobí vám a vašemu tělu. Nejlevnější modely obvykle disponují zhruba třemi takovými zónami. Dražší a kvalitnější matrace jich mají okolo sedmi až devíti. Ty nejluxusnější vám jsou schopny nabídnout dvanáct až třináct těchto zón.

Kromě počtu několikrát zmíněných zón se musíte zaměřit také na materiál, respektive výplň matrace. Zvláštní pozornost by tomuto měli věnovat alergici. Dnes se velice často můžete setkat s různými pěnami. V módě jsou však také pružiny, zde je potřeba zmínit, že dnešní pružinové matrace nepřipomínají ty z minulosti. Jednotlivé pružiny bývají obvykle obaleny ochranným pouzdrem, které zabraňuje tomu, aby samotná pružina vylézala z matrace.

Dnešní článek by se víceméně dal shrnout těmito slovy: Na matraci rozhodně nešetřete! Nemusíte si nutně kupovat model za několik desítek tisíc korun. Zároveň si však nekupujte tu nejlevnější matraci, která je na trhu k dostání – pokud tedy plánujete, že na ní budete spát denně.